Witamy w Przedszkolu Miejskim

Przedszkole Miejskie w Świeradowie-Zdroju wita na swojej stronie internetowej. Znajdziecie tu Państwo najnowsze wiadomości z życia przedszkola oraz niezbędne informacje i dokumenty.
Tomasz Przybylski

12 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej dzieci wraz z nauczycielkami z grupy „Orzechowej” przygotowały niespodziankę dla wszystkich pracowników przedszkola oraz zaproszonych gości. Panie tego dnia wcieliły się w rolę przedszkolaków i wspólnie z dziećmi zaprezentowały program artystyczny „na wesoło”. Uroczystość nie obyła się bez recytacji, a także wspólnie śpiewanych piosenek, lecz wszystko zostało zachowane w żartobliwym tonie. Wspólny wysiłek dzieci został nagrodzony gromkimi brawami oraz słodkim poczęstunkiem, a każdy z pracowników oświaty otrzymał symboliczną różę.

Tomasz Przybylski

W czwartek 11.10.2018 r. grupę „Orzechową” odwiedziła mama Zuzi - pani Katarzyna Harbul-Bała. Tego dnia pani Kasia nie przyszła sama lecz w towarzystwie książki, pochodzącej z rodzinnej, a zarazem domowej biblioteczki. Książka Artura Andrusa o tytule „Bzudrki czyli, bajki dla dzieci i innych” zawiera w sobie osiem ilustrowanych bajek o charakterze satyrycznym, przeznaczonych zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.  Tak o to w drodze  demokratycznych wyborów Pani Kasia przeczytała dzieciom na dywanie trzy opowieści: „O niedźwiedziu, który uciekł z lasu, bo nie lubił hałasu”, „Szkoła Dziadka Niejadka” i „Kręcinos i Wiercipięta”. Przedszkolaki w ramach podziękowania wręczyły mamie Zuzi własnoręcznie zrobioną przez nich laurkę z napisem „Mistrz Czytania Dzieciom” , za co pani Kasia bardzo podziękowała obdarowując wszystkie dzieci swoim pięknym uśmiechem. 
Apelujemy do innych rodziców: Drogi Rodzicu! Chcesz otrzymać tytuł „Mistrza Czytania Dzieciom”? Nie ma nic prostszego - odwiedź nas ze swoją ulubioną książką dla dzieci.

Tomasz Przybylski

W środę 10.10.2018 r. grupa Dębowa odwiedziła Pracownię Polisensoryczną Izeris. Dzieci oprócz super zabawy uczestniczyły w zajęciach z terapii dźwiękiem, relaksowały się, poznawały urządzenia m.in. muzyczne łóżko wodne, fotel dźwiękowy, kolorowe włókna światłowodowe, salę Snoezelen.
Dziękujemy pani Agnieszce i pani Kasi za zaproszenie.
Było super :)

Tomasz Przybylski

W słoneczny, jesienny dzień „Jarzębinki” wybrały się do gospodarstwa Jasia, na zaproszenie jego mamy Agnieszki Żyłkiewicz. Dzieci karmiły i poiły króliki, a także obserwowały jak chrupią marchewki, sałatę, chlebek i jabłka. Mogły potrzymać je na swoich kolanach i głaskać. W drodze powrotnej zbieraliśmy żołędzie do naszego kącika przyrodniczego.

Tomasz Przybylski

We wtorek 09.10.2018r. grupa  „Orzechowa” miała niezwykłą przyjemność zawitać w progach Nadleśnictwa Świeradów-Zdrój, gdzie dzieci mogły uczestniczyć w zajęciach przeprowadzonych przez Specjalistę Służby Leśnej - panią Barbarę Rymaszewską. Podczas wizyty  przedszkolakom została przybliżona rola lasu i drzew. Dzieci dowiedziały się, że drewno wykorzystywane jest m. in. do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.  Pani Basia opowiedziała również, o tym co warto ze sobą zabrać na spacer do lasu, co zrobić gdy ktoś się zgubi podczas wędrówki i na jakie niebezpieczeństwa możemy się natknąć w lesie.  Na „Orzeszki” czekała również miła niespodzianka - dzieci mogły spróbować i zasmakować „darów lasu” przyniesionych przez panią Basię takich jak: żurawina, miód, konfitura  z dzikiego bzu czy nawet konfitura z młodych pędów świerka używana do serów.
Serdecznie dziękujemy za tak niezwykłe spotkanie i poczęstunek.

Tomasz Przybylski
Dzielne dzieci z grupy Kasztanowej codziennie wyruszają na coraz dłuższe spacery. W sprawnym i bezpiecznym poruszaniu się w grupie pomaga nam wąż Marcel, którego nasze dzieci zawsze mocno się trzymają. Tym razem odwiedziliśmy okolice Domu Zdrojowego oraz Fontannę z żabami, gdzie czekała na nas miła niespodzianka. Spotkaliśmy tam dwóch panów, którzy umilali czas turystom grając na akordeonach. Nasze dzieci z zachwytem przysłuchiwały się muzyce, a niektóre również poderwały się do tańca.
                                                                                                                                                                                            Katarzyna Wolska

Tomasz Przybylski

Kolejny poniedziałek w Grupie Jarzębinowej był poświęcony zdrowemu odżywianiu. Tym razem wycisnęliśmy wszystkie soki z przyniesionych owoców i warzyw. Każda „Jarzębinka” smakowała różne rodzaje soków wedle zamówienia. Był sok jabłkowy, marchwiowy, marchwiowo-jabłkowy, pomarańczowy i brzoskwiniowo-gruszkowy. Nasza grupa przekonała się, że owoce są słodkie, smaczne i zdrowe.

Tomasz Przybylski

Wakacje się skończyły, a my już nie mogliśmy się doczekać naszych nowych audycji umuzykalniających. Na dobry początek poznaliśmy lśniącą koneweczkę – saksofon – jeden z najmłodszych instrumentów w orkiestrze. Ze względu na swój młody wiek nasz bohater czasem jeszcze gubił się w muzycznych zasadach. Jednak wspólna zabawa z dziećmi była dla niego niezapomnianym przeżyciem. Sami zobaczcie.

Tomasz Przybylski

W środę 3 października odwiedziliśmy w Orłowicach gospodarstwo państwa Ewy i Piotra Nehrebeckich. Gospodarze hodują dużą liczbę ptaków domowych, tj. gęś szara, gęś biała włoska, kaczka piżmowa amerykańska, kochin olbrzymi – kura ta pochodzi z Chin, kura szurpata, kura „gołoszyjka”, kura jedwabista silka – znosi jajka koloru niebieskiego, kura „zielononóżka”, kura „czubatka”, kurki pawłowskie, perliczki, których ulubionym przysmakiem są kleszcze, indyki czarne, kogucik liliput szary nakrapiany, kogucik fryzyjski, kurki czarne o nazwie „sumatra”, kurki nioski oraz króliki. Dzieci miały możliwość obcowania z ptactwem i zabawy z nimi. Mogły również nakarmić króliki prowiantem, który przywiozły dla zwierząt: suchym chlebem, marchewką i jabłkami.
Rodzice Szymona przygotowali dla całej grupy babeczki i mus jabłkowy z własnych jabłek. Poza tym pani Ewa szykuje na zimę mnóstwo zapasów, o czym opowiedziała „Jarzębinkom” i pokazała swoje przetwory na zimę. Dzieci były zachwycone możliwością poznania ptaków domowych. Na zakończenie otrzymały pamiątkowe piórko perliczki. Za miłe chwile spędzone w gospodarstwie serdecznie dziękujemy.
                                                                                                                                                                                             Agnieszka Dworak

Tomasz Przybylski

W ostatnim tygodniu września dzieci z najmłodszych grup przedszkolnych wyruszyły na pierwszy spacer poza teren przedszkola.  Podczas wyjścia poza budynek dzieci poznały zasady bezpiecznego spacerowania w grupie.  Wprawdzie w sprawnym poruszaniu pomagał nam wąż Maurycy, ale trzeba przyznać, iż maluszki radziły sobie doskonale. Chwile spędzone na świeżym powietrzu dostarczyły nam wiele radości.

Tomasz Przybylski

„Jarzębinki” październik rozpoczęły owocowo. Na zajęciach poznały różne rodzaje owoców, zarówno naszych polskich jak i egzotycznych. Aby utrwalić nazwy niektórych z nich, najpierw bawiły się w zabawę ruchową „Sałatka owocowa”, a następnie wykonały ją własnoręcznie. Taka sałatka smakowała wszystkim wyśmienicie.

Tomasz Przybylski

Sezon dyniowy w pełni i aż żal przejść obojętnie obok pomarańczowych, dyniowych stosów, piętrzących się na straganach. Dlatego również w naszym przedszkolu dynia będzie królować na stołach i w dekoracjach. Moda na dania z dyni powinna nas cieszyć, bo są one nie tylko piękne i pyszne, ale także zdrowe. Dynia jest cennym źródłem beta-karotenu, zawiera witaminę A i B kompleks, miedź, potas, wapń i fosfor, a dodatkowo ma dużo błonnika. Dobrą wiadomością dla wszystkich lubiących dynie jest to, że ma ona mało kalorii, można więc pozwolić sobie na odrobinę obżarstwa. Na początek proponujemy: kompot jabłkowo-dyniowy z nutką anyżu i dyniotto z ryżem.

Tomasz Przybylski

Dnia 28 września odbył się (jak co roku)  Jesienny Bieg Przedszkolaka. Udział w nim wzięły wszystkie grupy przedszkolne wraz z wychowawczyniami, przybyłymi rodzicami i rodzeństwem. Gościem specjalnym była świeradowska miłośniczka biegów – Ewa Hofman, która przeprowadziła rozgrzewkę, biegła z każdą grupą, nadając odpowiednie tempo i na koniec instruowała jak wykonać rozluźniające ćwiczenia relaksacyjne. Startujące dzieci i rodzice otrzymali medale. Wszystkie grupy otrzymały dodatkowo kosz owoców, piłkę do gry w piłkę nożną i pamiątkowy dyplom. Pogoda nam dopisała, a uczestnicy wracali do przedszkola z uśmiechami na twarzy.

Tomasz Przybylski

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka, rodzice wraz z nauczycielkami przygotowali przedstawienie pt. „Kopciuszek”. W barwnej i pięknej scenerii przedstawiono wesołą historię Kopciuszka z „brudną nóżką, w którego wcieliła się pani Katarzyna Harbul-Bała. Uroczym i przystojnym księciem był pan Adam Trudziński, całość zaczarowała wróżka, którą zagrała p. Katarzyna Krzysztan, w rolę psotnego kotka wcieliła się pani Karolina Staroń. Dobrych rad na temat higieny udzieliła pani Dorota Blat jako pielęgniarka. Przedszkolakom bardzo podobało się przedstawienie zakończone wspólną zabawą przy piosence „Mydło wszystko umyje”. Dodatkowa atrakcją był deszcz baniek mydlanych.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu przedstawienia.