Witamy w Przedszkolu Miejskim

Przedszkole Miejskie w Świeradowie-Zdroju wita na swojej stronie internetowej. Znajdziecie tu Państwo najnowsze wiadomości z życia przedszkola oraz niezbędne informacje i dokumenty.
Tomasz Przybylski

28 czerwca przedszkolaki z grupy Muchomorki spędziły bardzo ciekawie i aktywnie. Mianowicie chwilę po śniadaniu wyruszyły na wycieczkę autokarową do Czerniawy oraz miejscowości Sucha. Celem wycieczki do Czerniawy była wizyta w Centrum Edukacji Ekologicznej Izerska Łąka, gdzie dzieci obejrzały krótki film o życiu pszczół, zapoznały się z budową ula oraz pracą pszczelarza, wykonały także poidełka dla owadów. Następnie odwiedziły Czarci Młyn gdzie z zaciekawieniem słuchały opowieści pani przewodnik nt. procesu powstawania mąki oraz roli pracy młynarza. Po krótkiej przerwie wyruszyły w dalszą część wycieczki. Celem był Zamek Czocha, gdzie przedszkolaki miały możliwość zwiedzania dziedzińca oraz komnat zamkowych. Po intensywnym poranku przyszedł czas na regeneracyjny posiłek, który smakował dzieciom wyjątkowo po tak aktywnym zwiedzaniu. Na deser były lody, które smakowały równie wybornie. W drodze powrotnej przedszkolaki zobaczyły jeszcze Zaporę Leśniańską, przeszły ją pieszo podziwiając malowniczy obrazek. Około godz. 14:30 Muchomorki odrobinę zmęczone, ale z uśmiechem na twarzy wróciły do przedszkola.
Dziękujemy państwu Ochramowicz za pomoc w organizacji wycieczki.

Tomasz Przybylski

Czas leci nieubłaganie i te dzieci, które jeszcze niedawno przekraczały próg przedszkola, dziś szykują się do rozpoczęcia nowego etapu w życiu – edukacji szkolnej.
19 czerwca 2018 roku dzieci z grup „Leśne ludki” i „Słoneczka” przygotowały pożegnanie, na które zostali zaproszeni wszyscy rodzice najstarszych przedszkolaków, nauczyciele oraz władze miasta. Uroczystość rozpoczęła część artystyczna. Program był różnorodny: piosenki i wiersze. Potem „starszaki” zatańczyły podniosłego poloneza oraz wesołą „Czekoladę”. Przygotowany program opowiadał o tęsknocie, pożegnaniu, ale i nowych zadaniach czekających przyszłych uczniów. Po części artystycznej przyszedł czas na nagrody i podziękowania. Dzieci otrzymały dyplomy oraz książeczki. Nauczycielki dziękowały dzieciom za wspólnie spędzony czas i życzyły dalszych sukcesów w szkole, natomiast rodzicom za szczególne zaangażowanie w życie przedszkola. Na zakończenie odbył się poczęstunek oraz zabawy z animatorami. Pożegnania zawsze są trudne, ale to zawiera w sobie obietnicę przygody jaką jest przecież dorastanie. Dlatego ze wzruszeniem w sercach, ale i uśmiechem na ustach życzymy Wam POWODZENIA W SZKOLE !
                                                                                                                                                           Anna Żołnierek/Agnieszka Fehring-Dworak

Tomasz Przybylski

Dnia 12 czerwca w naszym przedszkolu nauczyciele wraz z rodzicami przygotowali dla dzieci niespodziankę. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć przedstawienie pt. „Rzepka”. Sala „Biedronek” zamieniła się w magiczny ogród, w którym zasadził dziadek p.Grzegorz Sokołowski małą rzepkę p.Joanna Kuratnik-Sawicz. Chodził, dbał o nią i pielęgnował, aż wyrosła piękna, jędrna i krzepka rzepka p.Katarzyna Harbul-Bała. Gdy dziadek postanowił zjeść rzepkę potrzebował pomocy, bo nie mógł jej wyrwać. Na pomoc przyszła babcia p.Jolanta Puchala, wnuczek p.Bartek Kudera, piesek Mruczek p.Anna Żołnierek, kotek p.Małgorzata Dzik, kurka p.Wanda Rzeźnik, gąska p.Krystyna Fiuk, bocian p.Magdalena Woźniak, żabka p.Lucyna Smaroń oraz kawka p.Agnieszka Fehring-Dworak. Dzieci podczas przedstawienia miały okazję wspólnie z aktorami zaśpiewać i zatańczyć. Na twarzach dzieci zagościła nieopisana radość, a nie małą satysfakcję z występu dla najmłodszych mieli także sami aktorzy.
Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii oraz filmu: Przedstawienie „Rzepka”.

Tomasz Przybylski

W dniu 13 czerwca 2018 roku grupa „Leśnych ludków” i „Słoneczek” wybrała się na wycieczkę na ranczo Grapa, które znajduje się w miejscowości Nowe Łąki. Głównym celem wycieczki było obcowanie z przyrodą ożywioną – w postaci półdzikich zwierząt mieszkających na ranczo oraz nieożywioną – pięknem lasu. Na ranczu można spotkać wiele zwierząt, które były główną atrakcją dla dzieci m.in. daniele, króliki, lamy, sarny, osły, kucyki, pawie i wiele innych. Były one na tyle oswojone, że jadły dzieciom z ręki i same podchodziły by je pogłaskać. Przedszkolaki były zachwycone tak bliskim obcowaniem z przyrodą i zwierzętami. Inną, ale jakże ciekawą atrakcją był plac zabaw - małpi gaj, w którym dzieci mogły bezpiecznie szaleć na kilkunastu domkach zawieszonych na drzewach i mostkach zwodzonych między nimi. Po powrocie do przedszkola, dzieci pełne wrażeń opowiadały młodszym kolegom o wycieczce, która bardzo im się podobała. Wszyscy wrócili może trochę zmęczeni, ale z nadzieją, że jeszcze tam wrócą.

Tomasz Przybylski

W dniach 12-14 czerwca w naszym przedszkolu odbyły się dni adaptacyjne dla nowo przyjętych dzieci. Pierwsze dni i tygodnie w środowisku przedszkolnym bywają trudne nie tylko dla dzieci, ale również ich rodziców. Dlatego wskazane jest, aby pierwszy kontakt dzieci z przedszkolem odbywał się w obecności rodzica, ponieważ większość maluchów w tym czasie potrzebuje wsparcia osób bliskich. Podczas spotkań adaptacyjnych dzieci wspólnie z rodzicami poznawały pomieszczenia przedszkolne, brały udział w zorganizowanych zajęciach, a rodzice miały możliwość zaobserwowania zachowań swoich pociech podczas różnych zajęć i zabaw. Dni przebiegały w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze. Zabawy integracyjne zbliżyły dzieci do siebie, pozwoliły pokonać lęk i nieśmiałość, zapewniły lepszy start w edukacji przedszkolnej.         

Tomasz Przybylski

W piątkowe popołudnie (8 czerwca), już po raz siódmy, całe rodziny wspólnie bawiły się na corocznej imprezie plenerowej organizowanej przez Przedszkole Miejskie i Radę Rodziców, przy wsparciu Urzędu Miasta. Atrakcje przygotowane na nasz Piknik Rodzinny zawsze cieszą się dużą popularnością przyciągając zarówno dzieci jak i dorosłych. Tak było i tym razem. Festyn rozpoczął krótki występ artystyczny przedszkolaków dla rodziców. Następnie pani Ewa Hofman, lokalna zawodniczka uprawiająca biegi długodystansowe, przeprowadziła profesjonalną rozgrzewkę przed biegiem (przez ogród przedszkolny), zumbą i konkurencjami potyczek rodzinnych. Zawody sportowe były bardzo emocjonujące, zwłaszcza dwuosobowe wyścigi rowerków biegowych. Zwycięzcy nagradzani byli talonami na napoje i smakołyki z przedszkolnej kuchni lub mini-zabawkami. Do dyspozycji gości były stoiska zdrowej żywności i koktajle witaminowe, domowe ciasta upieczone przez rodziców, kawa, herbata i napoje. Jak świeże bułeczki „schodziły” kiełbaski z grilla. Dzieci najchętniej wybierały loterię fantową, stanowiska malowania twarzy i balonowych figurek oraz ich ulubiony dmuchany plac zabaw. Nowością w tym roku były warsztaty mozaiki szklanej, gdzie każdy miał możliwość własnoręcznego wykonania ozdób z małych kolorowych szkiełek. Uczestnicy pikniku bawili się wyśmienicie dzięki bardzo rodzinnej atmosferze i wspaniałej pogodzie, wprowadzającej wszystkich w radosny nastrój. Nad porządkiem na imprezie czuwał Komisarz Lew, który przyjechał jednym z najnowocześniejszych radiowozów policyjnych w województwie.
Impreza nie mogłaby się odbyć bez ogromnego zaangażowania rodziców, pracowników przedszkola, zaprzyjaźnionych osób i instytucji, którym wszelki wkład w organizację serdecznie dziękujemy.

Tomasz Przybylski

Ostatnie spotkanie najstarszej grupy przedszkolaków „Słoneczek” w bibliotece „Izerka” było pełne wrażeń. Pani Krysia książeczką Elżbiety Wójcik z serii „Samochodzik Franek, który „Poznaje Polskę” wprowadziła dzieci w tematykę zbliżających się wakacji. Po wysłuchaniu opowiadania „Słoneczka” udały się na zajęcia plastyczne, polegające na rysowaniu w grupach swoich wymarzonych wakacji. Rysunki dzieci w zdecydowanej części przedstawiały morze i plażę, gdyż tam większość się wybiera lub chciałaby tam być. Następnie przedszkolaki bardzo chętnie samodzielnie wybierały książki do oglądania i czytania. Na nowych poduchach zjadły jeszcze tradycyjnie jabłko. Na koniec wizyty panie życzyły dzieciom wspaniałych wakacji, pełnych wrażeń, słońca i odpoczynku. Zapraszamy do fotorelacji.