Witamy w Przedszkolu Miejskim

Przedszkole Miejskie w Świeradowie-Zdroju wita na swojej stronie internetowej. Znajdziecie tu Państwo najnowsze wiadomości z życia przedszkola oraz niezbędne informacje i dokumenty.
Tomasz Przybylski

Dnia 12 czerwca w naszym przedszkolu nauczyciele wraz z rodzicami przygotowali dla dzieci niespodziankę. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć przedstawienie pt. „Rzepka”. Sala „Biedronek” zamieniła się w magiczny ogród, w którym zasadził dziadek p.Grzegorz Sokołowski małą rzepkę p.Joanna Kuratnik-Sawicz. Chodził, dbał o nią i pielęgnował, aż wyrosła piękna, jędrna i krzepka rzepka p.Katarzyna Harbul-Bała. Gdy dziadek postanowił zjeść rzepkę potrzebował pomocy, bo nie mógł jej wyrwać. Na pomoc przyszła babcia p.Jolanta Puchala, wnuczek p.Bartek Kudera, piesek Mruczek p.Anna Żołnierek, kotek p.Małgorzata Dzik, kurka p.Wanda Rzeźnik, gąska p.Krystyna Fiuk, bocian p.Magdalena Woźniak, żabka p.Lucyna Smaroń oraz kawka p.Agnieszka Fehring-Dworak. Dzieci podczas przedstawienia miały okazję wspólnie z aktorami zaśpiewać i zatańczyć. Na twarzach dzieci zagościła nieopisana radość, a nie małą satysfakcję z występu dla najmłodszych mieli także sami aktorzy.
Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii oraz filmu: Przedstawienie „Rzepka”.

Tomasz Przybylski

W dniu 13 czerwca 2018 roku grupa „Leśnych ludków” i „Słoneczek” wybrała się na wycieczkę na ranczo Grapa, które znajduje się w miejscowości Nowe Łąki. Głównym celem wycieczki było obcowanie z przyrodą ożywioną – w postaci półdzikich zwierząt mieszkających na ranczo oraz nieożywioną – pięknem lasu. Na ranczu można spotkać wiele zwierząt, które były główną atrakcją dla dzieci m.in. daniele, króliki, lamy, sarny, osły, kucyki, pawie i wiele innych. Były one na tyle oswojone, że jadły dzieciom z ręki i same podchodziły by je pogłaskać. Przedszkolaki były zachwycone tak bliskim obcowaniem z przyrodą i zwierzętami. Inną, ale jakże ciekawą atrakcją był plac zabaw - małpi gaj, w którym dzieci mogły bezpiecznie szaleć na kilkunastu domkach zawieszonych na drzewach i mostkach zwodzonych między nimi. Po powrocie do przedszkola, dzieci pełne wrażeń opowiadały młodszym kolegom o wycieczce, która bardzo im się podobała. Wszyscy wrócili może trochę zmęczeni, ale z nadzieją, że jeszcze tam wrócą.

Tomasz Przybylski

W dniach 12-14 czerwca w naszym przedszkolu odbyły się dni adaptacyjne dla nowo przyjętych dzieci. Pierwsze dni i tygodnie w środowisku przedszkolnym bywają trudne nie tylko dla dzieci, ale również ich rodziców. Dlatego wskazane jest, aby pierwszy kontakt dzieci z przedszkolem odbywał się w obecności rodzica, ponieważ większość maluchów w tym czasie potrzebuje wsparcia osób bliskich. Podczas spotkań adaptacyjnych dzieci wspólnie z rodzicami poznawały pomieszczenia przedszkolne, brały udział w zorganizowanych zajęciach, a rodzice miały możliwość zaobserwowania zachowań swoich pociech podczas różnych zajęć i zabaw. Dni przebiegały w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze. Zabawy integracyjne zbliżyły dzieci do siebie, pozwoliły pokonać lęk i nieśmiałość, zapewniły lepszy start w edukacji przedszkolnej.         

Tomasz Przybylski

W piątkowe popołudnie (8 czerwca), już po raz siódmy, całe rodziny wspólnie bawiły się na corocznej imprezie plenerowej organizowanej przez Przedszkole Miejskie i Radę Rodziców, przy wsparciu Urzędu Miasta. Atrakcje przygotowane na nasz Piknik Rodzinny zawsze cieszą się dużą popularnością przyciągając zarówno dzieci jak i dorosłych. Tak było i tym razem. Festyn rozpoczął krótki występ artystyczny przedszkolaków dla rodziców. Następnie pani Ewa Hofman, lokalna zawodniczka uprawiająca biegi długodystansowe, przeprowadziła profesjonalną rozgrzewkę przed biegiem (przez ogród przedszkolny), zumbą i konkurencjami potyczek rodzinnych. Zawody sportowe były bardzo emocjonujące, zwłaszcza dwuosobowe wyścigi rowerków biegowych. Zwycięzcy nagradzani byli talonami na napoje i smakołyki z przedszkolnej kuchni lub mini-zabawkami. Do dyspozycji gości były stoiska zdrowej żywności i koktajle witaminowe, domowe ciasta upieczone przez rodziców, kawa, herbata i napoje. Jak świeże bułeczki „schodziły” kiełbaski z grilla. Dzieci najchętniej wybierały loterię fantową, stanowiska malowania twarzy i balonowych figurek oraz ich ulubiony dmuchany plac zabaw. Nowością w tym roku były warsztaty mozaiki szklanej, gdzie każdy miał możliwość własnoręcznego wykonania ozdób z małych kolorowych szkiełek. Uczestnicy pikniku bawili się wyśmienicie dzięki bardzo rodzinnej atmosferze i wspaniałej pogodzie, wprowadzającej wszystkich w radosny nastrój. Nad porządkiem na imprezie czuwał Komisarz Lew, który przyjechał jednym z najnowocześniejszych radiowozów policyjnych w województwie.
Impreza nie mogłaby się odbyć bez ogromnego zaangażowania rodziców, pracowników przedszkola, zaprzyjaźnionych osób i instytucji, którym wszelki wkład w organizację serdecznie dziękujemy.

Tomasz Przybylski

Ostatnie spotkanie najstarszej grupy przedszkolaków „Słoneczek” w bibliotece „Izerka” było pełne wrażeń. Pani Krysia książeczką Elżbiety Wójcik z serii „Samochodzik Franek, który „Poznaje Polskę” wprowadziła dzieci w tematykę zbliżających się wakacji. Po wysłuchaniu opowiadania „Słoneczka” udały się na zajęcia plastyczne, polegające na rysowaniu w grupach swoich wymarzonych wakacji. Rysunki dzieci w zdecydowanej części przedstawiały morze i plażę, gdyż tam większość się wybiera lub chciałaby tam być. Następnie przedszkolaki bardzo chętnie samodzielnie wybierały książki do oglądania i czytania. Na nowych poduchach zjadły jeszcze tradycyjnie jabłko. Na koniec wizyty panie życzyły dzieciom wspaniałych wakacji, pełnych wrażeń, słońca i odpoczynku. Zapraszamy do fotorelacji.

Tomasz Przybylski

Dnia 04.06.2018r. dzieci z grupy „Słoneczka” oraz dzieci z grupy „Muchomorki” z krótkim programem artystycznym odwiedziły pracowników Nadleśnictwa Świeradów z okazji Dnia Leśnika. Recytowane wiersze oraz zaśpiewana piosenka wywołały uśmiech na twarzach Leśników. Występ został nagrodzony brawami oraz przygotowanym przez Nadleśnictwo słodkim poczęstunkiem.
Pragniemy w tym miejscu jeszcze raz podziękować za współpracę i życzyć wielu sukcesów zawodowych.

Tomasz Przybylski

30 maja z okazji Dnia Dziecka odbył się Rajd Przedszkolaka. Każda grupa  miała wyznaczoną trasę oraz zadania do wykonania. Dzieci miały okazję sprawdzić swoje umiejętności sportowe, plastyczne, matematyczne, językowe w ciekawy, niekonwencjonalny sposób. Był czas na swobodną zabawę, odpoczynek na łonie natury i słodki poczęstunek (lody – mniam!). Piękna pogoda, lasy i łąki, aktywnie spędzony czas... Będziemy często wspominać ten miły dzień.

Tomasz Przybylski

25 maja w grupie „Stokrotek” odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Tematem przewodnim była „Wiosenna łąka”. Dzieci miały do wykonania różne zadania: układanie kwiatowych rytmów, improwizację ruchową do piosenki „Deszczyk”, wykonanie gąsienic, dostarczenie do uli „kwiatowego pyłku” oraz wykonanie razem z rodzicami pracy plastycznej pt. „Kolorowa łąka”. Rodzice mieli możliwość obserwowania swoich pociech podczas zajęć, ich aktywności, koncentracji uwagi oraz zasobu wiadomości i umiejętności. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w proponowanych zabawach i zajęciach. Nasze spotkanie zakończyliśmy piosenką pt. „Moja wesoła rodzinka”.

Tomasz Przybylski

W minionym tygodniu już po raz trzeci przedszkolaki z naszego przedszkola oraz rodzice wzięli udział w Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaka, akcji organizowanej przez miesięcznik Bliżej Przedszkola. Po pożywnym śniadaniu, w sportowych strojach i numerkiem startowym na piersi wszystkie dzieci udały się do pobliskiego parku, gdzie czekała już na nie pani Ewa Hofman, doświadczona, lokalna biegaczka, która poprowadziła rozgrzewkę przed biegiem, a następnie z każdą z grup przedszkolnych pokonała wyznaczoną trasę. Razem - dzieci, Panie oraz rodzice przebiegły 15 000 m! To wspaniały, wybiegany i zasłużony sukces. Po biegu jak po prawdziwych zawodach biegowych nastąpiło rozciąganie i wyciszenie w celu uspokojenia mięśni. Wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali pamiątkowe medale, a każda z grup przedszkolnych została nagrodzona dyplomem oraz tacą pełną owocowych witamin. Sprintem do Maratonu to doskonała okazja, aby dzieci od najmłodszych lat dostrzegły w sobie siłę i wolę walki, aby pokazać im, że potrafią i mogą wszystko. Bo ukończenie tego biegu, to nie dzieło przypadku, ale ich walka, siła i motywacja.

Tomasz Przybylski

Już po raz czwarty spotkaliśmy się z literaturą i poezją dziecięcą. Tym razem gościem specjalnym była pani Alina Woźniak, z wykształcenia analityk medyczny z zamiłowania pisarka, która tworzy wiersze i bajki dla dzieci. Autorka dwóch książek „O czym szemrze strumyk” i „Bajeczki znad rzeczki”. Obie są pisane wierszem, dzięki czemu dzieci łatwiej zapamiętują, uczą się powtarzać, przez co utrwalają sobie nie tylko treści utworu, ale i zawartą w nich wiedzę. 23 maja dzieci z naszego przedszkola oraz zaroszeni goście - przedszkolaki z Krobicy, słuchały utworów autorki, która zaprezentowała im fragmenty swojej twórczości, czytając wiersze. Po krótkiej muzyczno-ruchowej przerwie odbył się Przegląd Recytatorski, podczas którego kolejny raz zrezygnowaliśmy z tradycyjnej rywalizacji konkursowej i przyznawaniu miejsc, co daje młodym recytatorom możliwość koncentrowania się na jak najlepszym wykonaniu zadania, czyli recytacji. Każdy przedszkolak na scenie już jest zwycięzcą, gdyż włożył niezwykle dużo pracy w przygotowanie się do tego wydarzenia oraz jak najlepsze zaprezentowanie się. Każdy występ za pomysłowość w interpretacji tekstu, śmiałość oraz odwagę został nagrodzony gromkimi brawami, a po krótkiej przerwie na poczęstunek mali artyści zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami książkowymi.

Tomasz Przybylski

Korzystając z pięknej majowej pogody i z licznych możliwości spędzania czasu w ogrodzie przedszkolnym dbamy o to, aby podczas codziennych zabaw na świeżym powietrzu nie zabrakło doskonalenia się dzieci w różnych aktywnościach fizycznych. Nasze przedszkolaki mają do dyspozycji nie tylko oczywiste zabawki takie jak wiaderka i łopatki przydające się do zabaw w piasku, ale także sprzęt rowerowy, a w tym kaski, które zapewniają bezpieczeństwo podczas jazdy.

Tomasz Przybylski

W naszym przedszkolu już drugi rok tworzymy wspólnie z dziećmi nasz własny ogródek. Na rabatkach można znaleźć zarówno kwiaty, jak i warzywa. Dzięki takiej aktywności dzieci mają możliwość uczestniczyć i obserwować prace ogrodnicze, poznają narzędzia potrzebne do pracy w ogrodzie, poznają rośliny, mają możliwość siania i sadzenia kwiatów oraz warzyw, a także nabywają wiedzę i umiejętności dbania o nie.

Tomasz Przybylski

Z okazji Tygodnia Bibliotek grupa „Słoneczka” odwiedziła świeradowską bibliotekę, gdzie przedszkolaki posłuchały książeczki Anity Głowińskiej z cyklu „Kicia Kocia”, tym razem o tym jak Kicia Kocia poszła z mamą do biblioteki i zobaczyła, że jest to bardzo ciekawe miejsce. W bibliotece można nie tylko wypożyczać książki, ale także zobaczyć teatr, namalować ilustracje, spotkać się z pisarzem, zrobić coś fajnego.

Tomasz Przybylski

7 maja nasze przedszkole odwiedzili przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej Świeradów-Zdrój. Dzieci mogły obejrzeć  wóz strażacki, przymierzyć hełm i na chwilę usiąść w wielkim, czerwonym wozie strażackim. Dowiedziały się w jakich akcjach biorą udział strażacy, jak wygląda ich ubiór, jakiego sprzętu używają. Przedszkolaki wykazały się znajomością numerów alarmowych. Wiedziały, że poza gaszeniem pożarów strażacy wyjeżdżają do wypadków drogowych, katastrof i klęsk żywiołowych, że ratują ludzi gdy zagraża im niebezpieczeństwo. Na pamiątkę naszego spotkania dzieci wręczyły gościom laurkę z życzeniami dla wszystkich strażaków.