Witamy w Przedszkolu Miejskim

Przedszkole Miejskie w Świeradowie-Zdroju wita na swojej stronie internetowej. Znajdziecie tu Państwo najnowsze wiadomości z życia przedszkola oraz niezbędne informacje i dokumenty.
Tomasz Przybylski

W dniach 13.12.2018r. - 21.12.2018r. w Przedszkolu Miejskim organizujemy już III zbiórkę słodyczy i owoców.

W tym roku dla DZIECI Z DOMU DZIECKA W SZKLARSKIEJ PORĘBIE.

Prosimy rodziców o wsparcie naszej akcji charytatywnej. Miejscem zbiórki ofiarowanych darów będzie sekretariat przedszkola.

W imieniu podopiecznych placówki serdecznie dziękujemy za okazane serce.

Tomasz Przybylski
11 grudnia odbyły się zajęcia dla grupy Jarzębinowej w bibliotece „Izerka”. Pogoda była bajeczna. Od rana sypał śnieg i dzieci ozdobione płatkami śniegu, zawędrowały do zaprzyjaźnionej „Izerki”, gdzie wysłuchały „Opowieści o choince” z książki Anny Sójki „Bajki z Krainy Mikołajów”, w której Mikołaj z rodziną wykonał kolorowy łańcuch dla choinki. W drugiej części zajęć odbyły się rozmowy z dziećmi o tradycjach ubierania choinki w ich domach. Cóż się okazało?! Niektórzy robią to w samą Wigilię, a inni wcześniej. Choinki są przeważnie sztuczne, ubierane kolorowo, a dzieci lubią jak są na nich cukierki i pierniczki. Kolejnym zadaniem było ozdobienie wykonanej choinki z bibuły. Każde dziecko dostało wyciętą z kolorowego papieru bombkę, którą ozdobiły przeróżnymi, błyszczącymi cekinami. Gotowe bombki zostały przyczepione do choinki i pięknie ją przystroiły. Po zajęciach plastycznych „Jarzębinki” mogły zapoznać się z wystawą książek o tematyce świątecznej, a ponieważ zbliżają się święta i wszędzie pachnie już piernikami, przedszkolaki zostały poczęstowane tymi pysznymi świątecznymi przysmakami, a część z nich otrzymały, aby ozdobiły przedszkolną choinkę. Korzystając z wizyty w bibliotece, Grupa Jarzębinowa zaniosła wykonane przez chętne dzieci aniołki, które wezmą udział w konkursie, a także przekazała na ręce pani dyrektor, kartkę z życzeniami świątecznymi dla wszystkich pracowników, od całej społeczności przedszkolnej. Życząc Wesołych Świąt pożegnaliśmy się do spotkania w 2019 roku.

Tomasz Przybylski
W poniedziałek 10 grudnia dzieci z grupy „Orzechowej” wybrały się do Zakładu Cukierniczego pana Józefa Drużgi, gdzie dzięki jego uprzejmości mogły uczestniczyć w świątecznych warsztatach piernikowych zorganizowanych przez panią Monikę Drużgę. Podczas wizyty dzieci zwiedziły zakład i obejrzały urządzenia do wyrobów cukierniczych. Tego  dnia również czekała na wszystkich miła a zarazem słodka niespodzianka. Przedszkolaki pod okiem pani Moniki wykonały świąteczne ciasteczka w kształcie choineczek, serduszek, gwiazdek, dzwoneczków i Mikołajów, a także uczyły się sztuki dekorowania słodkich wypieków. Na koniec, gdy wszystkie ciasteczka były już gotowe, miłośnicy piernikowego szaleństwa mogli skosztować własnoręcznie wykonanych przez siebie specjałów.

Tomasz Przybylski
Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 6 grudnia z workiem pełnym prezentów przyjechał również do naszego przedszkola. Dzieci od kilku dni szykowały się na jego przyjście. Pod okiem swoich pań ,,pisały” listy do Mikołaja, w których rysowały swoje marzenia dotyczące upragnionych prezentów oraz przygotowywały dekoracje. W czwartek tuż po przyjściu do przedszkola, dzieci odnalazły w swoich salach list od św. Mikołaja ze wskazówkami, gdzie i jak go znaleźć. Dodatkowo każda grupa otrzymała do ułożenia puzzle. Po wykonaniu zadania, cała społeczność przedszkolna, śladami pozostawionymi przez Mikołaja w przedszkolu i na zewnątrz, wyszła na podwórko, gdzie wypatrywała najważniejszej osoby tego dnia. Nagle dzieci usłyszały dźwięki dzwoneczków, które słychać było już z daleka i świadczyło to o tym, że do przedszkola zbliża się nikt inny, jak Święty Mikołaj we własnej osobie. Tym razem przyjechał do nas bryczką. Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe, rozpromienione, a kiedy znalazły się blisko św. Mikołaja – troszkę zawstydzone. Oprócz pełnego prezentów worka, św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w przedszkolu. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim przedszkolakom osobiście wręczał duże paczki, a w nich – dla każdego coś dobrego! Za prezenty dzieciaki odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami i własnoręcznie przygotowanymi pracami przedstawiającymi Mikołaja. Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła naszym podopiecznym wiele radości. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich przedszkolaków, a niektórzy z nich już od jutra nie będą mogli doczekać się kolejnej Jego wizyty.

Tomasz Przybylski

Serdecznie zapraszamy wszystkich Państwa wraz z rodzinami do udziału w imprezie charytatywnej, której jesteśmy współorganizatorami.

Dla osób, które nie mogą wziąć udziału w wydarzeniu, chcących dołożyć swoją cegiełkę na ten szczytny cel podajemy konto fundacji, na które można dokonywać wpłat:
FUNDACJA DZIECIOM „ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ” ul. Łomiańska 5, 01-685 Warszawa
Alior Bank S.A. 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994
z dopiskiem w tytule płatności: 28003 DUDA MIKOŁAJ – darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.

Tomasz Przybylski

W dniu święta górników reprezentacja naszego przedszkola wzięła udział w obchodach Dnia Górnika w MZS w Świeradowie-Zdroju. Na uroczystość zostali zaproszeni wyjątkowi goście – GÓRNICY z Uzdrowiska Świeradów-Czerniawa: pani Teresa Dragunowicz, pan Artur Tkaczyk i pan Zbigniew Maroń. Uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej i przedszkola przygotowali dla Gości występy i laurki.

Tomasz Przybylski

Ostatniego dnia listopada wychowawca Grupy Jarzębinowej Agnieszka Dworak, zorganizowała w swojej grupie Zabawę Andrzejkową. Na początku dzieci wysłuchały opowiadania „Andrzejkowe szaleństwo”, z którego dowiedziały się jakie są zwyczaje andrzejkowe. Następnie miały za zadanie w grupach ułożyć puzzle andrzejkowe. Z zadaniem tym poradziły sobie znakomicie. Na obrazku były widoczne najbardziej znane wróżby: lanie wosku, ustawianie butów, serca z imionami, odpowiednio chłopców i dziewcząt. Z tymi popularnymi wróżbami zapoznały się dzieci, podczas wspólnej zabawy. Nie zabrakło również zabaw integracyjnych: taniec na gazecie, taniec w parach i zabawa z krzesełkami. Swoją pierwszą andrzejkową zabawę uczestnicy zapamiętają na długo, a za rok czekają ich kolejne niespodzianki.

Tomasz Przybylski

Każdy mały patriota wie, że Polska świętowała 11 listopada sto lat odzyskania niepodległości. W te radosne obchody włączyła się również Filharmonia Dolnośląska. Muzycy przypomnieli radosne, patriotyczne melodie i piosenki. Dzieci zapoznały się z opowieściami o naszych symbolach narodowych, a wszystko to przy dźwiękach trąbki, waltorni i instrumentów klawiszowych.

Tomasz Przybylski

Grupa „Orzechowa”  23.11.2018r. (w piątek) odwiedziła bibliotekę szkolną. W progach biblioteki czekała na przedszkolaki pani Monika Podolska, która przywitała dzieci bardzo serdecznie. Pani Monika opowiedziała dzieciom o bibliotece oraz o książkach m.in. o tym jak należy dbać o książki i jak je przechowywać. Na dzieci czekały  także zagadki słowne o postaciach bajkowych i wiersze o zbliżających się świętach. Pani Monika pokazała również dzieciom niedawno zakupione  nowości biblioteczne, które dzieci z ciekawością obejrzały.

Tomasz Przybylski

22 listopada 2018 Grupa Jarzębinowa wybrała się do IZERKI świętować z Misiem. Było odświętnie i ciekawie. W pierwszej części już tradycyjnie odbyło się tzw „głośne czytanie”, pogadanka o misiach. Krótki fragment A. A. Milne z książki „Kubuś Puchatek” przybliżył postać misia, który uwielbiał miodek. Przeczytana została także książka Davida Mckee „Elmer i zagubiony miś”, z której dzieci dowiedziały się, że „Każdy miś jest wyjątkowy zwłaszcza dla swojego właściciela”. W drugiej części zajęć na dzieci czekała niespodzianka – pan Eugeniusz Grabas, sekretarz miasta Świeradów -Zdrój, którego hobby to pszczelarstwo. Zjawił się z całym ulem, wszystkimi przyrządami potrzebnymi do tego, aby wydobyć miód z ula, przyniósł także wszystkie produkty które wytwarzają pszczoły: miód, kit pszczeli i wosk. Każde dziecko mogło je potrzymać w ręce i powąchać. Pan Grabas opowiedział dzieciom o całym życiu tych pożytecznych owadów i organizacji życia w ulu i o tym jak ważną rolę pełnią pszczoły w przyrodzie. Najfajniejszą zabawą była możliwość rozebrania ula i zajrzenia do jego środka, użycie dymiarki, a także przymierzenia stroju pszczelarza. Na koniec wizyty każde dziecko zostało poczęstowane wafelkiem z miodem lipowym. „Jarzębinki” były bardzo zadowolone i z uśmiechem odpowiedziały, że zajęcia były „niezłe”, a miodek jest słodki.

Tomasz Przybylski

21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości. Był to dzień pełen uśmiechów, dobrych uczynków, miłych słów oraz pozytywnych emocji. Dla podkreślenia wyjątkowości tego dnia, wszyscy byli ubrani na żółto, bądź też mieli żółte akcenty ubioru. Dlaczego akurat żółty? Jak dobrze wiadomo, kolor ten kojarzony jest z radością, optymizmem. Po zjedzeniu pysznego śniadanka, grupy młodsze, a następnie grupy starsze zebrały się razem, by porozmawiać o życzliwości, wziąć udział w przygotowanych zabawach oraz złożyć przysięgę – „Przyrzekamy – uśmiechać się do siebie, być mili i życzliwi dla innych… ”. Następnie nastąpiło wspólne odśpiewanie piosenki „Grzeczne słówka”, dzięki której już każdy przedszkolak będzie pamiętał o używaniu słów: dziękuję, przepraszam i proszę. Grupy młodsze: Kasztanowa, Świerkowa oraz Dębowa, zostały uhonorowane dyplomami za przyjazną i życzliwą postawę wobec kolegów i koleżanek. W grupach starszych wybrano królów i królowe życzliwości. W grupie Jarzębinowej królem i królową życzliwości zostali: Olek Męcina oraz Nina Cielecka, w grupie Orzechowej: Kuba Ostrowski oraz Maja Szopa, natomiast w grupie Sosnowej: Kacper Rewers oraz Kornelia Jędrej.

Tomasz Przybylski
14 listopada Grupa Jarzębinowa wybrała się na zaproszenie Państwa Sylwii i Bartosza Kuderów do Sali Zabaw w Lala Cafe. Dzieci korzystały z basenu z piłeczkami, drabinek do wspinania, zjeżdżalni i szeregu innych atrakcji. Przedszkolaki mogły również wcielić się w role kucharza i na zabawkowej kuchence wyczarować smaczne danie, a także skorzystać z wielu innych zabawek. Dziękujemy Państwu Kuderom za zaproszenie i miłą obsługę.
                                                                                                                                                                                                 Agnieszka Dworak

5 images

Jarzębinowe kulki

Jarzębinowe kulki

Jarzębinowe kulki

Jarzębinowe kulki

Jarzębinowe kulki
Tomasz Przybylski

7 listopada odbył się w przedszkolu I FESTIWAL PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ, który rozpoczął się od prezentacji utworu „Co to jest niepodległość” w wykonaniu Szymona Adama i Grupy Jarzębinowej. Następnie każda grupa zaprezentowała piosenki patriotyczne. Grupy najmłodsze: Kasztanowa, Świerkowa i Dębowa wykonały polskie piosenki „Wojenko, wojenko” „Symbole narodowe” oraz „Płynie Wisła”. Grupa Jarzębinowa zaprezentowała „Piosenkę małego patrioty”. Natomiast najstarsze grupy: Orzechowa i Sosnowa zaśpiewały „Serce w plecaku” i „Jestem Polką i Polakiem”. Każdy utwór mówił o przywiązaniu do Polski, o pięknych regionach naszego kraju, a także przypominał o ważnych symbolach narodowych. Dziś każdy mały patriota wie, że są nimi: GODŁO, FLAGA I HYMN NARODOWY oraz, że NIEPODLEGŁOŚĆ TO POLSKI DOM, POLSKA SZKOŁA.


Zachęcamy do wysłuchania utworu „Co to jest niepodległość”

Kilka zdjęć z uroczystości

5 images

Festiwal Piosenki Patriotycznej

Festiwal Piosenki Patriotycznej

Festiwal Piosenki Patriotycznej

Festiwal Piosenki Patriotycznej

Festiwal Piosenki Patriotycznej

Tomasz Przybylski
„Dziś mali patrioci ojczyźnie śpiewają.
Kochać ją, szanować, sercem przyrzekają…”

Obchody Święta Niepodległości w Przedszkolu Miejskim były dniami pełnymi radości.  Udział w tego typu uroczystościach sprawia, że dzieci od najmłodszych lat uczą się patriotyzmu. Celem  naszych działań jest budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej, zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków oraz zapoznanie z polskimi symbolami narodowymi. Piątek (09.11.) był dla nas dniem szczególnym. Przedszkolaki z grupy Sosnowej przygotowały bogaty program artystyczny z recytacjami, tańcem i śpiewem. Naszą uroczystość rozpoczęliśmy od odśpiewania, wraz z zaproszonymi gośćmi, rodzicami oraz innymi przedszkolakami, hymnu Polski „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie dzieci recytowały wiersze opowiadające o losach Polski i jej mieszkańcach oraz śpiewały utwory: „Przybyli ułani pod okienko” oraz „Jestem Polakiem”. Zwieńczeniem uroczystości był taniec, krakowiaczek, który chwycił za serce każdego widza.
 
 
 
5 images

100-lecie Odzyskania Niepodległości

100-lecie Odzyskania Niepodległości

100-lecie Odzyskania Niepodległości

100-lecie Odzyskania Niepodległości

100-lecie Odzyskania Niepodległości
Tomasz Przybylski
8 listopada realizowaliśmy w naszym przedszkolu dzień „Śniadanie daje moc”. Rozpoczęto go od odwiedzin Toli - superbohaterki, która przyleciała do naszego przedszkola sprawdzić jak odżywiają się nasze przedszkolaki, pomóc w przygotowaniu zdrowego, pysznego śniadania oraz uświadomić dzieciom  jak ważne jest ono dla naszego organizmu. W tym dniu dzieci pod kierunkiem wychowawców przygotowywali drugie śniadanie mając na uwadze, by wszystkie produkty były odpowiednio dobrane. Podczas przygotowywania pysznego śniadania dzieci wykorzystywały różne produkty, które poznały wcześniej z piramidy zdrowego żywienia, toczyły wiele rozmów na temat ich doboru oraz uczyły się, jak ciekawie i estetycznie przygotować pożywne śniadanie dla całej rodziny. Oprócz kolorowych kanapek, myszek z jajek, sałatki owocowej, uczniowie przygotowywali też szaszłyki, soki, zdrowe słodkie deserki. Wszyscy byli bardzo zaangażowani i wykazali się dużą fantazją i pomysłowością przy komponowaniu posiłku. Akcja edukacyjna dostarczyła dzieciom wiele radości z samodzielnie przygotowanego zdrowego śniadania i jego degustacji z rówieśnikami. Mamy nadzieję, że przyczyni się też do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania. Podsumowaniem akcji była degustacja przygotowana dla rodziców, opiekunów.
Serdecznie dziękujemy za pomoc Pani Katarzynie, bez której nie wyobrażamy sobie tego dnia!