Witamy w Przedszkolu Miejskim

Przedszkole Miejskie w Świeradowie-Zdroju wita na swojej stronie internetowej. Znajdziecie tu Państwo najnowsze wiadomości z życia przedszkola oraz niezbędne informacje i dokumenty.
Tomasz Przybylski
W ramach realizacji programu preorientacji zawodowej w dniu 14 czerwca 2019 roku dzieci z grupy „Dębowej” odwiedziły naszą świeradowską piekarnię. Celem wycieczki było przybliżenie dzieciom zawodu piekarza oraz zapoznanie ich z pomieszczeniami zakładu oraz z produkcją chleba.

Wanda Rzeźnik

Tomasz Przybylski
Dnia 11 czerwca nasze przedszkolaki ze wszystkich grup wiekowych odwiedziły Zdrojowy Teatr Animacji w Cieplicach, gdzie obejrzały spektakl pt. „Królewna z Drewna” autorstwa i w reżyserii  Waldemara Wolańskiego. Dzieci przez cały czas trwania przedstawienia z ciekawością śledziły losy małej sosenki, która wyrusza w głąb ciemnego lasu aby uratować wszystkie drzewa przed czyhającym niebezpieczeństwem.
A oto fotorelacja z naszego wyjazdu:

Tomasz Przybylski
Dnia 13 czerwca grupa Jarzębinowa pojechała do Przecznicy do ,,Starej Kuźni” pani Agnieszki Koludo–Sobierańskiej na warsztaty mydlarskie. Na początku dzieci poznały historię ,,Starej Kużni”, a następnie zostały zapoznanie z techniką wyrabiania naturalnego mydła. Na stole były przygotowanie różne naturalne materiały: skórka z pomarańczy, zmielona kawa, cynamon, płatki jaśminu i róży, lawenda, olej macadamia, miód i gliceryna. Każde dziecko mogło w wybranej przez siebie foremce umieścić te rzeczy, z których miało powstać jedyne w swoim rodzaju mydełko. W oczekiwaniu na zastygnięcie mydła, grupa udała się na teren przy kuźni, gdzie czekało na nich ognisko i ogromny teren zielony, na którym można było do woli pobiegać, pograć w piłkę, pobawić się w drewnianym domku, pohuśtać na huśtawce, pojeździć dużymi rowerami i napawać się pięknem otaczającej przyrody. Pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola, a wycieczka pozostanie na długo w naszej pamięci.
         
Wychowawca
Agnieszka Dworak

Tomasz Przybylski
W naszej grupie dzieje się bardzo dużo. Przedstawienie „Dzień Ziemi” przypomniało nam jak ważne jest dbanie o naszą planetę. Z okazji Dnia Dziecka wybraliśmy się na rajd „Szlakiem zabytków Świeradowa Zdroju”, gdzie mieliśmy okazje poznać ciekawe miejsca oraz historie z nimi związane. Tego dnia odwiedziliśmy Muzeum Zdrojowe oraz pokonaliśmy wiele schodów, by ujrzeć widok rozpościerający się z wieży  Domu Zdrojowego. Dzięki uprzejmości p. Kasi i p. Arkadiusza (rodziców Anielki) mogliśmy poznać zawód fizjoterapeuty, a p. Ania (mama Olgierda) przybliżyła nam zawód filologa. Bardzo dziękujemy!  Uczestniczyliśmy również w dwóch wycieczkach: do Filharmonii Dolnośląskiej oraz  Teatru Zdrojowego. Bogatsi o nowe doświadczenia, staramy się wykorzystać je podczas prób do naszego ostatniego wspólnego występu. Podczas jednej z takich prób, odbywającej się w Stacji Kultury, zobaczyliśmy makietę linii kolejowej Gryfów Śląski-Świeradów Zdrój. Myślami powoli zbliżamy się do szkoły, więc tam też podążyły nasze nogi. Mieliśmy szansę usiąść w szkolnej ławce i poczuć się jak uczeń. Podczas lekcji poznaliśmy kulturę kaszubską oraz próbowaliśmy nauczyć się piosenki kaszubskiej „Kaszubskie nuty”. Odwiedziliśmy również salę komputerową, dowiedzieliśmy się gdzie pójść, gdy źle się czujemy. Na koniec mieliśmy okazję pobiegać na sali gimnastycznej. Z pewnością nasza grupa chętnie wróci do szkoły we wrześniu, ale tym razem już na dłużej. 

Tomasz Przybylski
W piątkowe popołudnie (7 czerwca), już po raz ósmy, wszyscy wspólnie bawiliśmy się na Pikniku Rodzinnym organizowanym przez Przedszkole Miejskie w Świeradowie-Zdroju i Radę Rodziców. Choć pogoda trzymała nas w napięciu, wszyscy byli zgodni, co do tego, że tak długo oczekiwana impreza musi się odbyć. Na początku Rodzice oraz goście mieli okazję podziwiać talenty taneczne naszych przedszkolaków. Zaproszeni zostali  Policjanci z maskotką - Komisarzem LEO, Straż Pożarna oraz Ratownicy GOPR z Jeleniej Góry. Mogliśmy wspólnie poćwiczyć na trampolinach z profesjonalnym instruktorem, ulepić coś ciekawego na kole garncarskim, zrobić sobie zmywalny tatuaż, upleść kolorowe warkoczyki, wymalować buzie, spróbować swojego szczęścia w loterii fantowej. O godzinie 17.00 rozpoczął się koncert na żywo zespołu rockowego T.n.T. z Jeleniej Góry. Nie mogło zabraknąć przepysznych ciast upieczonych przez naszych rodziców, kiełbaski z grilla, bigosiku, koktajli owocowych, naleśników z owocami, pierogów ruskich i wielu innych smakołyków. Przy okazji nadmienię, że zgodnie z decyzją Rady Rodziców część dochodu ze sprzedaży ciast zostanie przekazana na cel charytatywny – dla małego Mikołaja.
Bardzo serdecznie dziękujemy Rodzicom, Urzędowi Miasta i wszystkim zaprzyjaźnionym instytucjom za ogromne wsparcie i zaangażowanie.
 
wicedyrektor
Agnieszka Wielgo

Tomasz Przybylski
Zabawa w teatr jest jedną z ulubionych zabaw w naszym przedszkolu. Dlatego już po raz drugi w naszej placówce odbył się Festiwal Teatru. Każda grupa przestawiła swoją sztukę teatralną dzieciom, zaproszonym gościom oraz rodzicom.
A co  oglądaliśmy :
- grupa I „ Kasztanowa” – inscenizacja wiersza J. Brzechwy „Pomidor”,
-  grupa II „ Świerkowa” - inscenizacja wiersza J. Brzechwy „Leń”,
- grupa III „ Dębowa” – przedstawienie teatralne pt. „Na podwórku”,
- grupa IV „ Jarzębinowa” - przedstawienie teatralne pt. „Na straganie”,
- grupa V „Sosnowa” -  występ teatralny „Dzień Ziemi”,
- grupa VI „ Orzechowa” – bajka  „O Kapturku, wilku i ekologii”.
Dzieci podczas swoich występów  zachwyciły widownię swoimi pięknymi strojami, baśniową scenografią  i zabawną grą aktorską. Serdecznie dziękujemy naszym Przedszkolakom, ich Rodzicom oraz Wszystkim, którzy przyczynili się do wspólnego sukcesu.

                                                                                                                         Wanda Rzeźnik /Danuta Mosiewicz

Tomasz Przybylski
Przedszkolaki z grupy „Orzechowej” 30.05.2019r., z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka, zostały zaproszone po raz pierwszy do wzięcia udziału w projekcie „Akademia Przedsiębiorczości”, organizowanym przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego mieszczącą się w Jeleniej Górze. Dzięki uprzejmości ww. instytucji dzieci uczestniczyły w grze terenowej „Zostań przedsiębiorcą”.  Cała zabawa polegała na wykonaniu pięciu zadań które w pewnym zakresie wykonują dorośli przedsiębiorcy starający się o wsparcie na rozpoczęcie działalności oraz szkolenia m.in. wymyśleniu nazwy firmy, logotypu, wypełnieniu formularzy, rozmowie z doradcami i na końcu, wizycie u Prezesa. Wszystkie etapy przedszkolaki pokonywały z wielkim zaangażowaniem, a kreatywność dzieci sprawiła, że finalnie narodziły się dwa pomysły na biznes: galeria mody „PAJĘCZA SIEĆ” oraz bar z kebabami „NAJ NAJ”.
Serdecznie dziękujemy pani Katarzynie Harbul-Bale za zorganizowanie tak wspaniałego wyjazdu, a Radzie Rodziców za współfinansowanie wycieczki.
 
Tomasz Przybylski
Grupa Jarzębinowa 30 maja gościła w swoich progach najważniejsze osoby w ich życiu – RODZICÓW. Wspólnie z wychowawcą przygotowali występ z okazji ich święta. Dzieci pięknie deklamowały wiersze i śpiewały piosenki o rodzinie. Na zakończenie rodzice otrzymali przygotowane przez ich pociechy upominki i laurki, a także zostali zaproszeni na poczęstunek. Było to spotkanie pełne wzruszeń i emocji.

Tomasz Przybylski
28 maja grupy Dębowa, Jarzębinowa, Sosnowa i Orzechowa pojechały do Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, aby na żywo zobaczyć jak grają muzycy i jak wygląda praca dyrygenta oraz delektować się odbiorem muzyki poważnej. Tę ucztę dla duszy zapewnili najmłodszym odbiorcom nieco starsi od nich uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. S.Moniuszki w Jeleniej Górze. Młodzi muzycy zaprezentowali m. in. utwory swojego patrona, a także znane dzieciom utwory tj.: ,,Kaczka Dziwaczka” czy ,,Mam tę moc” z Krainy lodu. Dzieci miały możliwość zobaczyć grupę instrumentów strunowych, dętych blaszanych i perkusyjnych, a także poczuć się wyjątkowym odbiorcą muzyki. Pełni wrażeń i zachęceni do słuchania muzyki poważnej wróciliśmy do przedszkola na pyszny obiadek.

Tomasz Przybylski

Już w młodym wieku, powinniśmy dzieci zapoznawać z różnymi zawodami, dlatego też dzięki uprzejmości pani Joanny Adam i Pawła Adama dzieci z grupy Jarzębinowej dowiedziały się na zajęciach czym zajmuje się FIZJOTERAPEUTA, jak prawidłowo siedzieć na dywanie i przy stole, co się dzieje z naszym kręgosłupem, gdy o niego nie dbamy. Miały również możliwość skorzystania z poduszki sensorycznej i poćwiczyć z pomocą specjalnie dla nich przygotowanych "ryżowych skarpetek”. Oczywiście ich wysiłek się opłacił, bo na koniec zostały poczęstowane zdrowymi kuleczkami z kaszy jaglanej oraz otrzymały pamiątkowe naklejki.
Dziękuję serdecznie Państwu Joannnie Adam i Pawłowi Adamowi za współpracę i poświęcony czas. 

WYCHOWAWCA GRUPY
Agnieszka Dworak

Tomasz Przybylski
Dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół w Świeradowie-Zdroju ogłasza nabór uzupełniający dzieci do Przedszkola na rok szkolny 2019/2020.
Termin przyjmowania wniosków od 6 maja 2019 r. do 17 maja 2019 r. w sekretariacie Przedszkola.

Wnioski i załączniki w formie papierowej można pobrać w sekretariacie przedszkola lub formie elektronicznej poniżej:
Tomasz Przybylski
Nasze przedszkole od lat współpracuje z Biblioteką Miejską “Izerka”, dlatego 8 maja nie mogło nas zabraknąć w zaprzyjaźnionej bibliotece. Grupa Jarzębinowa i Dębowa wraz z paniami przygotowały upominki i wspólnie udały się z życzeniami do zaprzyjaźnionej placówki. Panie były bardzo zadowolone, że w tak szczególnym dniu społeczność przedszkolna pamiętała o nich.
Dzień później Grupa Jarzębinowa uczestniczyła w zajęciach literacko - plastycznych, które są kontynuacją cyklu o wróbelku Elemelku. Dzieci wysłuchały opowiadania o wróbelku Elemelku, a następnie oglądały prace, które już nadeszły na konkurs ekologiczny. Na ich przykładzie omówiono jak powinien wyglądać plakat. Zadaniem dzieci było samodzielne wykonanie portretu boćka Kajtka. Każde dziecko otrzymało ołówek i kartkę i patrząc jak bibliotekarz rysuje bociana (bardzo prostą kreską i podstawowymi figurami geometrycznymi) starało się narysować tak samo. Po przewróceniu kartki na drugą stronę dzieci musiały już samodzielnie wykonać portret boćka. Powstało wiele ciekawych portretów bocianów na gniazdach, na łące, na dachach domów. Przedszkolaki miały także czas na samodzielne przeglądanie książek i zabawę w „Kąciku Malucha”. Wizytę zakończyła tradycyjnie zdrowa przekąska - jabłko.

Tomasz Przybylski
Dnia 8 maja, dwie najstarsze grupy – Sosnowa oraz Orzechowa - wzięły udział w obchodach Dnia Zwycięstwa. W rocznicę zakończenia II wojny światowej jednoczymy się w pamiętaniu o tych, którzy walczyli o niepodległość naszego kraju. Wspólnie z przybyłymi gośćmi odśpiewaliśmy cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, a delegacja złożyła kwiaty pod pomnikiem, by oddać hołd tym, którzy oddali swoje życie za naszą ojczyznę. Nasze przedszkolaki są prawdziwymi patriotami!