24 kwietnia obchodzimy Europejski Dzień Śniadania.
Dlaczego w naszym przedszkolu śniadania są tak ważnym posiłkiem?
Śniadanie, „witaminową przekąskę”, obiad oraz podwieczorek komponujemy na podstawie wymagań Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – PIB oraz zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do spożycia dzieciom w jednostkach oświatowych oraz wymagań jakie te środki muszą spełniać w ramach żywienia zbiorowego dzieci.
Śniadanie dzieci w wieku przedszkolnym powinno pokrywać około 25-30% dziennego zapotrzebowania energetycznego, a więc należy ono do głównych, a zarazem podstawowych posiłków w ciągu dnia. To pierwszy – po najdłuższej, nocnej przerwie – posiłek, rozpoczynający procesy metaboliczne i energetyczne organizmu.
To właśnie śniadanie rozpoczyna harmonogram regularnych posiłków i dzięki temu dzieci są mniej skłonne do pojadania w ciągu dnia.
Odpowiednio zbilansowana dieta dziecka dostarcza składników, które wspierają dojrzewanie i funkcjonowanie mózgu, a w efekcie wpływają na prawidłowy rozwój zdolności, takich jak: percepcja, pamięć, koncentracja uwagi czy myślenie.
Dzięki tym zdolnościom dzieci łatwiej przyswajają wiedzę, lepiej radzą sobie z trudnościami pojawiającymi się w grupie rówieśniczej czy też chętniej podejmują nowe wyzwania.
Pierwszy posiłek jakim jest śniadanie może dostarczyć rodzicowi wielu informacji o trudnościach na drodze żywienia, jakie napotyka dziecko.
Awersja pokarmowa czy neofobia żywieniowa nierzadko pojawiają się u dzieci w wieku przedszkolnym.
Urozmaicone i różnorodne śniadania, w atmosferze spokoju i szacunku mają ogromne znaczenie w pokonywaniu trudności żywieniowych u dzieci.
Wspólne posiłki, dające możliwość wyboru danego produktu czy samodzielnego skomponowania kanapki, pozwalają dziecku poszerzać grupę poznanych produktów, a ponadto „zaprzyjaźnić” się z tymi, które kiedyś już poznało, ale nie miało okazji się z nim oswoić. Są to bardzo ważne etapy na drodze budowania zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci.
Dlatego śniadanie traktujemy jako pierwszy i najważniejszy posiłek – zarówno w ciągu dnia jak i kształtujący zdrowe nawyki żywieniowe.
Śniadania w naszym przedszkolu składa się zazwyczaj z:
- pieczywa wieloziarnistego,
- masła, twarożków z warzywami, twarożków z owocami, past roślinnych, past rybnych oraz mięsnych
- żółtych serów, wędlin, parówek
- warzyw – zazwyczaj dzieci mają 3 różne warzywa do wyboru
( sałata, ogórek, pomidor, rzodkiewka, słupki ogórka, selera, pomidorki koktajlowe, kiełki różnego rodzaju, kiszonki, papryka 3 kolory ) - talerza owoców ( owoce sezonowe, jabłko, gruszka, melon, pomarańcza, mandarynka, winogrono, banan )
- zupy mlecznej z produktem zbożowym lub mleka, kakao, kawy Inki
- herbaty i wody.
Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo w zakładce „Jadłospis”.
Już dziś chciałabym zaprosić wszystkich rodziców do naszego przedszkola na spotkanie, podczas którego opowiem:
-jak wygląda żywienie w naszym przedszkolu,
-na co zwracamy szczególną uwagę przy komponowaniu posiłków dla dzieci ,
-porozmawiamy o tym jak pracować z tak zwanymi „niejadkami” ,
– oraz jak kształtować zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci.
Spotkanie odbędzie się 30 maja.
Więcej informacji znajdziecie Państwo już niebawem na naszej stronie.
Monika Tartak
Intendent MZS Świeradów Zdrój
mgr inż. biotechnolog żywności, psychodietetyk